Wiadomości Hajnówka

Miasto i region okiem mieszkańców

zalew siemianówka
Atrakcje turystyczne

Zalew Siemianówka – Zrelaksuj się i wypocznij!

W pobliżu Puszczy Białowieskiej znajduje się inna wielka atrakcja na Podlasiu – Zalew Siemianówka zwany też Jeziorem Siemanowskim. Co o nim wiemy i dlaczego warto się wybrać się na odpoczynek właśnie w to miejsce? Przekonajmy się wspólnie!

Zdjęcie pochodzi ze strony www.kozlowka.eu.

Atrakcje Zalewu Siemianówka

Każdy, kto chciałby doświadczyć niepowtarzalnego klimatu podlaskiej wsi, powinien przyjechać w okolice Jeziora Siemianowskiego. Nocleg z łatwością znajdziemy tu w którymś z miejscowych gospodarstw agroturystycznych. A co czeka nas na miejscu?

Turystów przyciąga zwłaszcza Plaża Stary Dwór, czyli jedna z dwóch głównych plaż Zalewu, leżąca przy południowo-zachodniej części zbiornika. Wyróżnia się regularną i pozbawioną zatoczek linią brzegową, co umożliwiło stworzenie szerokiej, czystej i pełnej złotego piasku plaży. Kąpielisko przy Starym Dworze rozciąga się na długość niemal 100 metrów, są tu też dwa drewniane pomosty. Nic dziwnego, że w sezonie letnim miejsce to przyciąga miłośników wodnych szaleństw, z myślą o których działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Przy plaży Stary Dwór chętnie ustawiają się także stragany, budki i stylizowane food-trucki, a ci, którzy wolą aktywność lądową mogą wykorzystać boiska do siatkówki, koszykówki i badmintona, korty tenisowe, plac zabaw, ściankę wspinaczkową, a nawet amfiteatr. Jednocześnie możemy mieć pewność, że zostaną zaspokojone inne nasze potrzeby, ponieważ największą konstrukcją przy brzegach jeziora jest budynek sanitarny z prysznicami, przebieralniami i toaletami. Dla gości przygotowano również duży parking i wiaty ogniskowe (ogólnodostępne i zupełnie darmowe).

Nie możemy w tym miejscu zapomnieć o drugiej atrakcji, czyli plaży Bondary, znajdującej się na przeciwległej stronie jeziora. Tutaj naszą uwagę z pewnością przyciągnie olbrzymi rozbudowany pomost, na środku którego znajduje się szeroki podest. Choć plaża Bondary jest ukryta w płytkiej zatoczce otoczonej trzcinami, zasłaniającymi nieco powierzchnię wody, to wspaniałe widoki zapewnia nam wysoka wieża widokowa. Wśród ciekawych atrakcji tego miejsca należy wymienić także miejsce do gry w siatkówkę, siłownię, rozbudowany plac zabaw, budynki sanitarne i udogodnienia dla kampingowców, trzcinowe parasole, a już niedługo także punkty gastronomiczne. Słowem, na pewno nie pożałujemy, wybierając się na plażę Bondary całą rodziną lub grupą przyjaciół!

Przeczytaj też: Obsługa klienta – jakie są zalety i wady w pracy z klientem? | Ciekawostki o żubrach

Ciekawostki związane z Zalewem Siemianówka

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w tym miejscu nie było żadnego jeziora. Powstało ono bowiem w latach 1977-1990 w wyniku wybudowania tamy na rzece Narwi. Dziś ten zajmujący 32 kilometry kwadratowe zalew jest trzecim co do wielkości sztucznie utworzonym zbiornikiem w Polsce. Już samo to zasługuje na uwagę, ale oczywiście nie jest to jedyna ciekawa informacja o tym miejscu.

Pozostałe przedstawia poniższa lista:

  • Nazwa pochodzi od pobliskiej miejscowości Siemianówka, ta zaś powstała ok. 1630 roku. We wsi znajduje się sporo obiektów gastronomicznych oraz najcenniejszy w okolicy zabytek – Cerkiew św. Jerzego wybudowana pod koniec XVIII wieku;
  • Zalew leży na terenie tzw. Zielonych Płuc Polski (obejmujących ok. 1/4 powierzchni kraju). Obszar ten charakteryzuje się dużym zalesieniem, wyjątkowo czystym powietrzem, stosunkowo niewielką urbanizacją i dużym zróżnicowaniem biologicznym, z czego ludzie mieszkający w województwie podlaskim są bardzo dumni;
  • Nad jeziorem kręcono jedną ze scen głośnego filmu „Opowieści z Narni: Lew, Czarownica i Stara Szafa”;
  • Okoliczne lasy i łąki stały się domem dla licznych gatunków ptaków, takich jak: bociany, czajki, żurawie, orły, rybitwy i perkozy oraz ssaków: norek, wydr, wilków, łosi, jenotów i borsuków;
  • Niedaleko zbiornika znajduje się polsko-białoruskie kolejowe przejście graniczne. W linii prostej dzieli je od jeziora jedynie dwa kilometry!

Zalew Siemianówka na mapie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *