x
Close
Zdrowie

Ząbkowanie – wszystko co powinniście wiedzieć na ten temat

Ząbkowanie – wszystko co powinniście wiedzieć na ten temat
  • Published24 grudnia, 2020

Ząbkowanie to naturalny element procesu rozwoju dziecka. Zdarza się, że pierwszy ząbek pojawia się już w 2 miesiącu życia niemowlęcia. Jednak w przeważającej liczbie przypadków proces ząbkowania rozpoczyna się najczęściej w 6 miesiącu życia. Ząbkującym dzieciom towarzyszy ból i nierzadko wysoka gorączka.

Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko ząbkuje?

Każdy rodzic chciałby pomóc swojemu ząbkującemu dziecku, lecz skuteczny lek na gorączkę nie zawsze jest potrzebny od razu. Zbicie temperatury, zmniejszenie towarzyszącego bólu i poprawa samopoczucia często pojawiają się samoistnie po przebiciu się zębów. Należy pamiętać, że typowym objawem ząbkowania jest również utrata apetytu. Dziecko, które odczuwa świąd, szczypanie i ból dziąseł może nie mieć ochoty na posiłki. Niemowlęta w okresie ząbkowania stają się również drażliwe, często płaczą, intensywnie się ślinią, mają problemy ze snem i zaśnięciem, pojawiają się u nich rozpulchnione i czerwone dziąsła. Częstym objawem jest również podwyższona temperatura.

Kiedy podać ząbkującemu niemowlęciu lek na gorączkę?

Podwyższona temperatura zawsze towarzyszy ząbkowaniu. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie dochodzi do stanu zapalnego dziąseł, wywołanego wyrzynającymi się ząbkami. Naturalną immunologiczną reakcją organizmu jest wtedy podwyższenie ciepłoty ciała. Gdy dziecko ząbkuje, a jego temperatura przekracza 38 stopni, można podać mu lek na gorączkę bez konieczności wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Jeżeli jednak dziecko czuje się słabo, kaszle, wymiotuje, ma biegunkę i traci odporność warto udać się do pediatry, ponieważ może to świadczyć nie o ząbkowaniu, ale o toczącej się infekcji wirusowej.

Jakimi lekami łagodzić ból ząbkowania?

W aptekach dostępne są różne preparaty, które mogą pomóc łagodzić dolegliwości bólowe u niemowląt wywołane ząbkowaniem. Najczęściej występują one w postaci specjalistycznych maści lub kremów, którymi należy kilka razy dziennie smarować dziąsła. Takie środki mają nie tylko działanie łagodzące ból, ale i zmniejszające obrzęk i opuchnięcie dziąseł. Warto je używać, zwłaszcza, gdy dziecko odmawia jedzenia. Pamiętajmy, że jeżeli zbijamy dziecku gorączkę, to również pomagamy łagodzić ból. Typowy lek na gorączkę ma swoim składzie paracetamol lub ibuprofen, które nie tylko działają przeciwgorączkowo, ale również przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dla dorosłych takie leki występują pod postacią tabletek, ale dla niemowląt lepiej kupić czopki, płyn lub proszek. W takiej formie z pewnością łatwiej będzie podać lekarstwo dziecku.

Jak dbać o zęby dziecka?

Dzieci ząbkują zazwyczaj do 31 miesiąca życia. Pierwsze ząbki warto przemywać gazikami nasączonymi ciepłą wodą, a potem szczotkować miękką szczoteczką do zębów. Warto również pamiętać, aby po 3 roku życia dzieci zaczęły uczyć się samodzielnej higieny jamy ustnej. Niektórzy rodzice podają swoim pociechom tabletki z fluorem, które ułatwiają dbanie o szkliwo i chronią zęby przed próchnicą.

Written By
Rośnij Zdrowo