Wiadomości Hajnówka

Miasto i region okiem mieszkańców

Zamek w Tykocinie.
Atrakcje turystyczne

Tykocin – atrakcje, które warto zwiedzić.

Tykocin otrzymał już wiele nazw. Agnieszka Osiecka mówiła o nim „miasto bajeczka”, a dzisiejsi podróżnicy używają zwrotu „perła województwa podlaskiego”. Ile w tym prawdy? Poznajmy trochę historii oraz najważniejsze atrakcje miasteczka i odpowiedzmy sobie sami!

Rys historyczny miasteczka

Przypuszcza się, że osadę założono w średniowieczu. Miasto w XV wieku znalazło się w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego, a następnie przez 100 lat zarządzał nim ród Gasztołdów, który sprowadził w te okolicy osadników żydowskich. 

Król Polski Zygmunt II August poślubił wdowę po ostatnim z Gasztołdów, Barbarę Radziwiłłównę i stał się częstszym bywalcem Tykocina. Zaowocowało to wzniesieniem renesansowego zamku, w którym umiejscowiona została biblioteka, artyleria i prywatny skarbiec. Władca zmarł w pobliskim Knyszynie, a jego ciało zmumifikowano i trzymano w zamku jeszcze rok – aż do wyboru nowego władcy.

Zygmunt III Waza rozbudował zamek w Tykocinie, czyniąc go dużo nowocześniejszym i trudniejszym do zdobycia. Niestety, podobnie jak w innych częściach kraju, tak i tutaj potop szwedzki przyniósł wiele złego: obiekt przechodził z rąk do rąk, a w końcu ¾ zabudowań zostało zniszczonych podczas odbicia, co barwnie opisał Henryk Sienkiewicz w „Potopie”.

Kolejne lata także nie były łaskawe dla Tykocina. Trzy rozbiory Polski i wzrost znaczenia Białegostoku sprawiły, że przestał być on ważnym punktem na mapie naszego kraju. Po odzyskaniu niepodległości miasteczko liczyło zaledwie 2200 mieszkańców. 

Do największej tragedii doszło w 1941 roku – do Tykocina wkroczyli Niemcy, przeprowadzając masowy mord Żydów. Przeżyło jedynie kilkunastu mieszkańców wyznania mojżeszowego. 

Dziś Tykocin liczy również 2000 tysiące mieszkańców, ale liczne zabytki i piękne położenie przyciąga co roku wielu turystów. Poznajmy je teraz bliżej!

Przeczytaj też: Praca bez doświadczenia | Niedziele handlowe 2023 | Zarobki Influencera

Tykocin widok na most na Narwi
Widok na most na Narwi – zdjęcie ze zbiorów UM Tykocin / umtykocin.pl

Największe atrakcje Tykocina

W sąsiedztwie rzeki Narew

W Tykocinie można się wspaniale odprężyć i powędkować, ponieważ przez miasteczko przepływa spokojna rzeka Narew, dodająca uroku całej okolicy. Przejeżdżając kilka kilometrów dalej, mamy możliwość wypożyczenia kajaka i zwiedzenia Podlasia właśnie z tej perspektywy. 

Rynek w Tykocinie

Zwiedzanie miasta zwykle zaczynamy od rynku i Tykocin również daje nam taką możliwość. Powstał on prawdopodobnie równocześnie z nadaniem miejscowości praw miejskich, które nastąpiło 28 czerwca 1425 roku. Nie nadawał się jednak do użytku po okresie wojen, więc w XVIII wieku postanowiono go odbudować, nadając mu funkcję dekoracyjną, a nie – jak to czyniono powszechnie – targową. Okalające rynek budynki pochodzą właśnie z XVIII wieku, a w jego centralnej części usytuowano pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego. Powstał on w 1763 roku, co czyni go drugim najstarszym w Polsce pomnikiem świeckim (pierwszy to Kolumna Zygmunta).

Kościół Trójcy Przenajświętszej

Na osobne miejsce w tym zestawieniu zasługuje znajdujący się przy placu Czarnieckiego (a więc przy rynku) kościół Trójcy Przenajświętszej. Jest to potężna budowla, trójnawowa, bazylikowa, którą zbudowano w latach 1742-1750. Jej fundatorem był hetman Jan Klemens Branicki. Zaglądaj do wnętrza świątyni, dostrzeżemy wspaniałe polichromia, pozłacane elementy, sporej wielkości organy oraz portret fundatora wraz z małżonką, Izabelą z Poniatowskich

Kościół Trójcy Przenajświętszej Tykocin
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę opisaną wyżej historię Tykocina, że Zamek jest główną atrakcją miejscowości. To jak wygląda obecnie, zawdzięcza przeprowadzonej rekonstrukcji. Dzięki temu możemy dziś przenieść się do czasów Zygmunta Augusta, czyli do wieku XVI. W Zamku warto odwiedzić muzeum, smacznie zjeść w restauracji i skorzystać z noclegu w pokojach gościnnych. 

Synagoga

Kolejnym śladem historii Tykocina jest synagoga, przed wojną bowiem większość mieszkańców była właśnie pochodzenia żydowskiego. Miejscowość jest odwiedzana co roku przez pielgrzymów z Izraela, którzy chcą oddać cześć ofiarom nazizmu. Jeśli chcielibyśmy zwiedzić synagogę, musimy zapłacić za wejście (bilet normalny jest w cenie 12 złotych, a ulgowy 6 złotych) i nastawić się na bardziej nowoczesną formę zwiedzania. Dostajemy bowiem słuchawki i słuchamy historii opowiadanej przez wirtualnego przewodnika. 

synagoga tykocin
Synagoga przed renowacją elewacji

Mała Synagoga i restauracja Tejsza

Zaraz za rogiem Wielkiej Synagogi znajduje się Mała Synagoga. Zbudowano ją w stylu barokowym w latach 1772-1798. Dawniej mieściła się tu szkoła religijna i dom talmudczy, a dziś obiekt pełni funkcję muzealną. Zobaczyć tu możemy m.in. dawną aptekę, obrazy Zygmunta Bujnowskiego oraz Gabinet Glogerowski. Na nasze zainteresowanie zasługuje również znajdująca się w piwnicy restauracja Tejsza serwująca dania kuchni żydowskiej. Za pomocą zmysłu smaku przeniesiemy się do Tykocina sprzed czasów drugiej wojny światowej. 

Okolice Tykocina – Europejska Wieś Bociania

Trzy kilometry na zachód od Tykocina znajduje się Dwór Pentowo, czyli prawdziwa gratka dla miłośników bocianów. W 2001 roku miejsce otrzymało status Europejskiej Wioski Bocianiej. Jest to bardzo romantyczne i spokojne miejsce położone w sąsiedztwie starorzecza Narwi oraz Narwiańskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego. 

Do dyspozycji gości przygotowano ławeczki, leżaki i wieże widokowe, z których zobaczyć możemy kolonię bocianów oraz niezwykle malowniczy podlaski krajobraz. Warto zwrócić uwagę również na sam dwór szlachecki, od ponad 50 lat zarządzany przez rodzinę Toczyłowskich herbu Samson. 

Gdzie leży Tykocin na mapie?

Tykocin to miejscowość, którą warto odwiedzić, będąc na Podlasiu. Gdzie leży Tykocin? Zobacz na mapie załączonej poniżej.

Tykocin jest położony około 30 km od Białegostoku, nieopodal drogi numer S8 na trasie Białystok – Warszawa.

Jak dojechać autobusem? Rozkład jazdy autobusów Białystok – Tykocin.

Do Tykocina można dojechać autobusem linii PKS Nova. Podróż można rozpocząć na dworcu autobusowym w Białymstoku, cena biletu to aktualnie 15 – 22 zł. Rozkład jazdy jest dostępny na stronie pksnova.pl, tutaj też możesz kupić bilet na przejazd. Poniżej aktualna tabliczka przystankowa z przystanku DA Białystok:

autobus bialystok tykocin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *