Wiadomości Hajnówka

Miasto i region okiem mieszkańców

praca bez doświadczenia
Rynek pracy

Praca bez doświadczenia – gdzie szukać i jak ją zdobyć?

Kończymy szkołę i chcielibyśmy pójść do pierwszej pracy, ale nasz brak doświadczenia wydaje się sporą przeszkodą. Co zrobić, by dobrze zaprezentować się przyszłemu pracodawcy i podkreślić swoje atuty? Pierwsza praca bez doświadczenia zawodowego – przeczytaj, jak ją zdobyć!

Jak szukać pracy bez doświadczenia: kilka wskazówek

Ponieważ szukanie pracy jest procesem dość żmudnym i czasochłonnym, warto od razu dobrze określić kierunek swoich działań. Na początek dobrze jest przemyśleć, w jakich zajęciach czujemy się najlepiej – czy wolimy pracę umysłową, czy fizyczną? Czy dobrze czujemy się w kontaktach z innymi, czy raczej wolimy pracować w ciszy poza zasięgiem ludzkiego wzroku? Pamiętajmy, że nawet praca dorywcza lub sezonowa nie powinna być dla nas źródłem stresu i frustracji. 

Jeżeli chcemy podjąć się pracy w trakcie nauki, dobrze jest wybrać staż związany z naszym przyszłym zawodem. Może być on wspaniałym początkiem naszej kariery zawodowej, a w najgorszym wypadku będzie się dobrze prezentował w CV. A co zrobić, jeśli jeszcze nie mamy pomysłu na siebie? Nie ma nic złego w tym, żeby aplikować do firm znajdujących się w pobliżu, które w ogłoszeniu nie wymagają doświadczenia lub od razu proponują przyuczenie do zawodu. Gdzie ich szukać? Możesz zacząć od największych portali z ofertami pracy, na przykład w GoWork.pl.

Praca zdalna

Całkiem sporo propozycji możemy znaleźć wśród ofert pracy zdalnej, co po części zawdzięczamy pandemii Covid-19. 

W jakich branżach możemy szukać pracy zdalnej, nie posiadając żadnego doświadczenia? Najwięcej ofert dotyczy prac biurowych, których wykonywania dosyć łatwo się nauczyć. By ubiegać się o takie stanowisko, wystarczy pochwalić się znajomością odpowiednich programów komputerowych, takich jak pakiet MS Office. 

Oferty pracy zdalnej pojawiają się na różnych portalach, ale najwięcej możliwości z pewnością daje założenie konta na LinkedIn oraz w tematycznych grupach na Facebooku. Coraz rzadziej, ale jednak wciąż zdarzają się tu propozycje płatnych stażów, które są wstępem do objęcia stanowiska programisty czy testera

Możemy też sami wyjść z inicjatywą i pisać do firm, w których chcielibyśmy pracować. Być może na ich stronie nie ma takiej informacji, ale biorą pod uwagę zlecenie pracy zdalnej? Warto to sprawdzić!

Przeczytaj też: Influencer – ile zarabia i czym się zajmuje? | Czyże – co warto zobaczyć? | Gdzie dobrze zjesz w Białymstoku?

Jak napisać CV, gdy brakuje doświadczenia?

W poszukiwaniach pracy, kiedy nasze doświadczenie jest wyjątkowo skromne, najważniejszą sprawą staje się właściwa autoprezentacja. Mowa tu nie tylko o zrobieniu dobrego wrażenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale też o świetnie skomponowanym CV. Co powinno ono zawierać?

Nasze pierwsze CV powinno eksponować umiejętności – techniczne, które nabyliśmy np. w trakcie nauki oraz kompetencje miękkie (np. chęć rozwoju, zdolność szybkiej nauki, umiejętność bezkonfliktowej współpracy z innymi). Można te sekcje umieścić na samej górze dokumentu, żeby od razu przykuć uwagę rekrutera. Tak naprawdę wykonywania mniej skomplikowanych czynności można nauczyć się podczas kilkudniowego szkolenia, więc pracodawca będzie starał się ocenić zwłaszcza to, czy będzie się z nami przyjemnie pracować. 

Kolejną ważną kategorią, która będzie miała znaczenie w pierwszym CV, jest podsumowanie zawodowe. Oczywiście trudno tutaj wpisać miejsca, w których nie pracowaliśmy, ale możemy skupić się na czymś zupełnie innym: naszych celach. Warto sprecyzować, jaką wartość wniesiemy, podejmując pracę w danym przedsiębiorstwie i jakie korzyści odniesie z tego sam pracodawca

Jeśli chodzi o doświadczenie, to prawdopodobnie ta rubryka też nie musi być zupełnie pusta. Specjaliści radzą, żeby wpisać tu wszystko, co robiliśmy do tej pory: praktyki, staż lub wolontariat.

Wśród innych kandydatów możemy jeszcze wyróżnić się ciekawie ujętymi zainteresowaniami. Dobrze w CV wyglądają np. sporty zespołowe wskazujące na umiejętność współpracy czy rysowanie świadczące o drzemiących w nas pokładach kreatywności. 

No koniec przypomnieć sobie warto o dopracowaniu szczegółów. Co to oznacza? Powinniśmy zadbać o czytelność dokumentów (prostota będzie prezentowała się lepiej niż nadmierna ilość podkreśleń i kolorów), jego długość (musi zamknąć się na dwóch stronach), dobrze wyglądający adres e-mail i aktualną zgodę RODO. 

Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Gdy uda nam się już przejść pierwszy etap rekrutacji i zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, możemy skorzystać z poniższych wskazówek:

  • dobrze zapoznajmy się zarówno z ogłoszeniem, na które odpowiedzieliśmy, jak i stroną internetową firmy;
  • przeszukajmy Internet, by znaleźć najczęściej zadawane pytania i dobrze się na nie przygotujmy;
  • opracujmy sobie 2-minutową prezentację na swój temat, skupiając się na tym, co nas wyróżnia i co robimy najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *