Dostępne w drogeriach kosmetyki do włosów i skóry posiadają w swoim składzie wiele chemicznych substancji. Zamiast sprzyjać naszej cerze i włosom, często pogarszają ich stan. Dlatego coraz częściej konsumenci wybierają kosmetyki naturalne. Najczęściej są to najwyżej jakości nierafinowane oleje roślinne.
W jaki sposób pozyskiwany jest olej makadamia?
Drogocenny olej makadamia pozyskiwany jest z orzeszków drzewa rosnącego dziko w tropikalnych lasach Australii, choć obecnie uprawia się go również w Kostaryce, Zimbabwe, Brazylii i na Hawajach. Drzewa Makadamia mogą rosnąć nawet 100 lat i przez cały ten okres wydawać owoce, które zbiera się dopiero, gdy same spadną na ziemię. Najbardziej drogocenne są tłoczone na zimno, nierafinowane oleje roślinne. Jednak nie zawsze stosuje się w kosmetyce oleje nierafinowane. Mogą one uczulać osoby o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergicznej. Oleje rafinowane, czyli oczyszczone ze szkodliwych substancji w procesie filtracji, są znacznie łagodniejsze dla skóry. Niestety tracą również część składników odżywczych. Wybór oleju zawsze powinien być dostosowany do rodzaju skóry i włosów.
Jak olej makadamia działa na włosy?
Olej z orzeszków drzewa Makadamia to najpopularniejszy i jeden z najtańszych olejów roślinnych dostępnych w popularnych drogeriach i aptekach. Posiada on szereg właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. W kosmetyce stosowany jest przede wszystkim jako niezawodna, regenerująca maska na włosy. Wystarczy dwa razy w tygodniu nałożyć na wilgotne włosy kilkanaście kropel oleju makadamia, by móc w pełni korzystać z jego drogocennych składników. Należy pamiętać, aby nałożony na włosy olej zostawić na co najmniej godzinę, a następnie umyć włosy w tradycyjny sposób. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy pozostawi się olej na włosach na całą noc. Olej z makadamii zaleca się przede wszystkim osobom ze zniszczonymi i suchymi włosami. Wykazuje działanie nawilżające i regenerujące, a jego regularne stosowanie w przypadku włosów farbowanych pozwala zachować kolor na dłużej.
Jak olej makadamia działa na skórę?
Zawarte w oleju makadamia witaminy takie jak witamina A, witamina E czy witaminy z grupy B stymulują produkcję kolagenu, chronią warstwę lipidową skóry, poprawiają pigmentację i minimalizują działanie wolnych rolników. Oleju z orzeszków makadamii można używać jako serum, które nawilża i wygładza skórę. Ze względu na swoje właściwości przeciwzmarszczkowe szczególnie polecany jest dla skóry dojrzałej. Sprawdzi się również przy cerze trądzikowej, mieszanej, suchej i naczynkowej, ponieważ wykazuje wysokie działanie nawilżające i bardzo szybko się wchłania, co sprawia, że nie zatyka porów. Warto również stworzyć mieszankę oczyszczającą na bazie oleju makadamia i oleju rycynowego w proporcji 50:50. Tak przygotowaną miksturę nanosimy na twarz, a po kilku minut zmywamy poprzez nałożenie zmoczonego w ciepłej wodzie bawełnianego ręcznika.