Ból, pieczenie i ostry świąd skóry stóp to tylko nieliczne z objawów zakażenia wywołanego przez grzyby chorobotwórcze. Grzybica jest jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych we współczesnym świecie. Leczenie zakażenia drożdżakami może być długotrwałe i uciążliwe, dlatego warto poznać podstawowe zasady profilaktyczne.
Jakie są objawy grzybicy stóp?
Grzybica często atakuje stopy. Według statystyk ma ją co 5 Polak, bardzo łatwo się przenosi i rozwija. Idealne warunki do rozwoju grzybicy to ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej łapiemy ją zimą. Stopy zakryte przez cały dzień ciężkimi butami i ubrane w często skarpety ze sztucznych materiałów stwarzają doskonałe warunki dla grzybów chorobotwórczych. Zimą popularne są sporty wodne, które odbywają się na basenach. Tam też łatwo może dojść do zakażenia grzybicą. Podstawowym objawem jest zaczerwieniona i piekąca skóra górnej części stóp. Grzybica stóp najczęściej zaczyna się rozwijać właśnie w przestrzeniach między palcami. Czasem skóra może przybrać żółtawy odcień i pojawiają się na niej charakterystyczne grudki. Objaw grzybicy to również łuszczący się naskórek i wzmożone wydzielanie łoju z gruczołów potowych. Czasem na podeszwach stóp pojawia się wysypka, a z krost wydziela ropa.
Jakie są najlepsze sposoby na grzybicę stóp?
Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie maści przeciwgrzybicznej firm, takich jak Clotrimazolum, Mycofast czy Acifungin, które hamują rozwój grzybicy stóp. Tego rodzaju leki aplikuje się bezpośrednio na chorą skórę zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Niewłaściwe stosowanie maści może powodować groźne nawroty grzybicy, a także uodparniać na konkretne leczenie. Zawsze po naniesieniu leku, należy umyć ręce, aby zapobiec przedostaniu się grzybów na inne partie ciała. Kurację na bazie klotrymazolu warto wspomóc odpowiednią pielęgnacją i higieną, polegającą na stosowaniu łagodnych środków myjących. Leczenia grzybicy nie należy nigdy zaniedbywać. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym większe szanse na szybkie zahamowanie rozwoju choroby grzybiczej stóp.
Jak chronić się przed grzybicą stóp?
Grzybicą stóp bardzo łatwo zarazić się od chorującej osoby. Czasem wystarczy kontakt z ręcznikiem osoby dotkniętej zakażaniem. Często do przeniesienia choroby grzybiczej dochodzi w wilgotnych miejscach użytku publicznego takich jak łaźnie, baseny, sauny czy szatnie. Dlatego tak ważne jest, aby mieć zawsze na sobie obuwie ochronne. Ostrożność należy zachować również przy pożyczaniu czyjegoś obuwia lub skarpet. Jeżeli chorującą osobą jest nasz partner lub partnerka, warto rozważyć spanie pod osobnymi kołdrami. Najważniejszą profilaktyką jest jednak odpowiednia higiena stóp oraz używanie skarpet z naturalnych materiałów takich jak bawełna. Syntetyczne materiały sprzyjają zwiększonej potliwości skóry stóp, ponieważ blokują dostęp tlenu. Warto również regularnie myć i dezynfekować obuwie.