Wiadomości Hajnówka

Miasto i region okiem mieszkańców

Muzeum ikon w Supraślu
Atrakcje turystyczne

Muzeum Ikon Supraśl – Czy warto je zobaczyć?

Muzeum Ikon w Supraślu jest punktem obowiązkowym nie tylko dla wielbicieli zabytków  sakralnych, ale też dla zainteresowanych historią Podlasia. Z tego względu miejsce to rok w rok odwiedzają rzesze turystów. Co ciekawego możemy tu zobaczyć?

Jak wygląda Muzeum Ikon w Supraślu?

Muzeum Ikon w Supraślu klasyfikuje się jako oddział Muzeum Podlaskiego i zostało ono utworzone na terenie prawosławnego monasteru. W 2007 roku zainstalowano tutaj pierwszą stałą ekspozycję zatytułowaną „Ikona. Obraz i słowo – między tym, co ulotne a wieczne”. Zgromadzono w niej 300 ikon, przedmiotów sakralnych i fresków

Nie sądźmy pochopnie, że oglądanie ich nas znudzi. Wystawa ma bowiem charakter multimedialny, a zwiedzanie uatrakcyjnia oprawa świetlna, obrazowa i dźwiękowa. Turystów przyciągają również dekoracje, które w każdej z 9 sali nawiązują do czegoś innego – do wnętrza cerkwi, wiejskiej chaty lub pustelniczej pieczary. Pomaga to zrozumieć, że zgromadzone eksponaty mają wartość nie tylko religijną, ale też obyczajową i historyczną.

Eksponaty w Muzeum Ikon w Supraślu

Co możemy zobaczyć w Muzeum Ikon w Supraślu? Do najcenniejszych ikon należą te związane z Chrystusem, Matką Boską, 12 najważniejszymi świętami cerkiewnymi oraz przedstawiające świętych, m.in. św. Mikołaja i św. Jerzego. Najstarsze zaś pochodzą z XVIII wieku, ale być może w zbiorach pojawią się datowane jeszcze wcześniej zabytki. 

Na zwiedzających czeka jeszcze przydrożna kapliczka, mnich piszący ikony w swojej celi oraz „święty kąt” (ołtarzyk z ikoną, który umieszczano w witrynie okna). Dla zainteresowanych historią klasztoru w Supraślu przygotowano wystawę unikatowych, XVI wiecznych fresków. W muzeum możemy zobaczyć też trzy filmy dotyczące pisania ikon, historii klasztoru i innych cerkwi na Podlasiu

Jeśli sami mamy ochotę spróbować sił w pisaniu ikon, możemy zrobić to na specjalnie przygotowanych warsztatach, na których uczy się także konserwacji ikon i archiwizacji zabytków. 

Przeczytaj też: Tykocin – atrakcje turystyczne | Praca bez doświadczenia | Kierunki studiów w Białymstoku

Historia Muzeum Ikon

Pomysł na stworzenie tego wyjątkowego miejsca powstał w 1998 roku, a już w następnym roku wydzierżawiono potrzebne pomieszczenia. Niestety, nie udało się zdobyć środków na remont całego budynku (dawnego Pałacu Archimandrytów). Wydawało się, że pomysł nigdy nie zostanie zrealizowany, ale nieoczekiwanie znalazł się sponsor – fundusze na całkowitą przebudowę dachu przekazał Generalny Konserwator Zabytków, a po kilku latach udało się znaleźć fundusze również na resztę projektu. Prace obejmujące przygotowanie stałej multimedialnej ekspozycji wycenia się na 4,5 milionów złotych

Godziny zwiedzania i ceny biletów

Kiedy można zwiedzać Muzeum Ikon w Supraślu? Jest ono otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 17. Wyjątkiem są piątki w sezonie letnim, kiedy muzeum kończy pracę o 18. Pierwszeństwo wejścia mają osoby z rezerwacją, dlatego też warto się najpierw umówić na zwiedzanie. Zrobić to możemy pod numerem telefonu 509 336 829.

A jak wygląda cennik? W czwartki wejścia są bezpłatne, a w pozostałe dni bilet normalny kosztuje 16 złotych, natomiast ulgowy 8 złotych. Bilet rodzinny obejmujący maksymalnie 5 osób można kupić za 30 złotych. Zwiedzanie możliwe jest z opcją samodzielną oraz z przewodnikiem. Za tę dodatkową usługę zapłacimy 50 złotych, a jeżeli chcemy słuchać opisu w języku obcym – 100 złotych. 

Muzeum Ikon na mapie

1 KOMENTARZ

  1. To jest absolutnie najlepsze muzeum, w jakim kiedykolwiek byłam! Warto – to za mało powiedziane. Tam po prostu trzeba pojechać. Do tego Krynki, Sokółka, Bohoniki i te kolorowe wsie po drodze. Nie do podrobienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *