Wypalenie zawodowe, przewlekły stres lub propozycja lepszego stanowiska może być dla nas impulsem do natychmiastowego porzucenia pracy. Zanim jednak to zrobimy, rozważmy, jakie skutki może przynieść takie działanie. Porzucenie pracy i wszystko, co się z tą decyzją wiąże.
Jakie są konsekwencje porzucenia pracy?
Konsekwencji porzucenia pracy jest naprawdę sporo. Dlatego przed ostateczną decyzją, dobrze jest je sobie uświadomić. Być może zapoznanie się z nimi trochę ostudzi nasz zapał i pomoże rozstać się z pracodawcą w bardziej przyjaznej atmosferze.
Do możliwych skutków porzucenia stanowiska, należą bowiem:
- Zwolnienie dyscyplinarne bez zachowania okresu wypowiedzenia. Takie zdarzenie zostaje wpisane do naszego świadectwa pracy i zostaje w naszych dokumentach już na zawsze;
- Wypłata odszkodowania, którego może zażądać pracodawca. W ten sposób może się on domagać zapłaty za poniesione przez firmę szkody lub utracone korzyści. Jeśli wina pracownika zostanie udowodniona podczas postępowania sądowego, nie będzie miał on już od tego ucieczki;
- Utrata wynagrodzenia za dni, w których nie był obecny;
- Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych, czyli tzw. kuroniówki. Nie mają do niego prawa ci, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy rozwiązali stosunek pracy z własnej winy;
- Negatywny przekaz dla przedsiębiorstwa, w którym pracownik będzie chciał się zatrudnić. Może mu to w dużym stopniu utrudnić znalezienie innego płatnego zajęcia, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pracodawcy lubią zasięgnąć wiedzy o przyszłych zatrudnionych w ich poprzednich firmach.
Zobacz również: Bezrobocie w podlaskim – analiza i prognozy
Jaki wpływ ma porzucenie pracy na inne nasze prawa?
Jak widać, bardzo dużo tracimy, kiedy zdecydujemy się na aż tak radykalny krok. Przede wszystkim ponosimy skutki finansowe, ale cierpi też nasza reputacja. A co z innymi prawami?
W tym przypadku nie tracimy ich wszystkich. Nawet jeśli w konsekwencji porzucenia pracy, zostaniemy zwolnieni dyscyplinarnie, nie będzie to miało żadnego wpływu na przykład na świadczenie emerytalne. Powinien nam być również wypłacony ekwiwalent za niewykorzystany urlop oraz oczywiście wynagrodzenie za dni, które przepracowaliśmy.
Choć, jak wspomnieliśmy wyżej, nie mamy w tym przypadku prawa do zasiłku, nic nie stoi na przeszkodzie, by zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako bezrobotni i korzystać m.in. z ubezpieczenia zdrowotnego oraz wsparcia w szukaniu nowej posady.

Czy dyscyplinarka za porzucenie pracy jest pewna?
Najbardziej przykrą konsekwencją porzucenia pracy, dla wielu osób jest dotknięcie zwolnieniem dyscyplinarnym i wpisanie tego do akt. Nie zawsze jednak te dwie sytuacje się ze sobą łączą.
Pracodawcy są zachęcani do tego, żeby przeanalizować, czy w danym przypadku nieobecność pracownika nie mogła być czymś usprawiedliwiona, np. złym samopoczuciem lub inna ważną sprawą osobistą. Sądy wielokrotnie wypowiadały się w tej sprawie na korzyść pracownika, podkreślając wagę okoliczności, a nawet stanu świadomości i woli zatrudnionego. Poza tym prawo chroni pracownika, który może spóźnić się z usprawiedliwieniem swojej nieobecności.
Biorąc pod uwagę te czynniki, pracodawca może zdecydować się na zwykłe wypowiedzenie umowy o pracę lub też rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.
Jak porzucić pracę prawidłowo i bez konsekwencji?
Najlepszym wyjściem jednak, kiedy chcemy zmienić pracę lub zwyczajnie odejść od obecnie wykonywanej, jest zrobienie tego zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy. Możemy zatem złożyć wypowiedzenie, a jeśli bardzo zależy nam na czasie, warto zaproponować porozumienie stron i ustalić rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia. Pozwoli nam to od razu przejść do innej firmy lub zrobić sobie urlop, a jednoczenie nie poniesiemy żadnych prawnych i finansowych konsekwencji.
Jeśli natomiast nie chcemy utracić płynności finansowej, a już od dłuższego czasu myślimy o zmianie pracy, przygotujmy się do tego wcześniej. Znajdźmy nowego pracodawcę, a w starym miejscu pracy postarajmy się o zachowanie dobrych stosunków, które pozwolą nam odejść z klasą.