Wiadomości Hajnówka

Miasto i region okiem mieszkańców

koperta życia
Ciekawe

Koperta życia – dokument, który może uratować Ci życie!

Lekarze oraz pracownicy pogotowia ratunkowego zachęcają osoby przewlekle chore, samotne i starsze do wypełnienia koperty życia. Czym jest ten dokument, kiedy może się przydać i gdzie można go kupić? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na te pytania!

Koperta życia – co to jest? Dlaczego jest ważna?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, akcja skierowana jest głównie do osób samotnych, starszych i przewlekle chorych. Zachęca się je do umieszczenia w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o:

  • stanie zdrowia,
  • przyjmowanych lekach,
  • alergiach na leki,
  • kontaktach do najbliższych,
  • danych osobowych, w tym numeru pesel.

Tak odpowiednią kartę informacyjną najlepiej trzymać w miejscu widocznym i łatwo dostępnym, jak np. lodówka. Na pewno ułatwi to ratownikom medycznym podjęcie odpowiednich działań w razie nagłego pogorszenia zdrowia osoby mieszkającej samotnie.

Istnieje także koperta życia w wersji angielskiej, która została przeznaczona dla osób pracujących jako kierowcy zawodowi i tych, którzy wybierają się za granicę. Trzymanie kopert życia w widocznym miejscu w samochodzie lub portfelu również bardzo przyspiesza ratownikom medycznym dostęp do ważnych informacji, mogących nawet uratować życie. 

Takie wcześniejsze, skrupulatne przygotowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych, schorowanych i narażonych w większym stopniu na ryzyko wypadków.

Przeczytaj też: Tłumacz przysięgły – czy to dobry zawód? | Co zobaczyć w Tykocinie?

Jak zamówić kopertę życia? Gdzie można ją kupić?

Chcąc zamówić kartę życia dla siebie lub bliskiej osoby, możemy wejść na oficjalną stronę inicjatywy (www.kopertazycia.pl). Mamy tu dostępnych kilka opcji:

  • zamówienia dla instytucji, polecane np. dla straży miejskiej czy lekarza prowadzącego, którzy mogą przekazać je potrzebującym osobom. Pakiety zawierają kopertę z kartą i dodatkami (np. magnesem na lodówkę, naklejką do samochodu, kartę informacyjną, czy woreczkami strunowymi);
  • w sklepie online możemy zrobić też zamówienie indywidualne. Dodatkowo są tu dostępne opaski ICE z chipem, karty ICE z chipem, haftowane naszywki na kamizelkę odblaskową z chipem, a nawet implant z danymi medycznymi!

Warto jeszcze raz podkreślić, że wszystko zostało przygotowane tak, żeby umieścić ważne informacje w miejscu widocznym i dostępnym (umożliwiając służbom socjalnym szybki dostęp do danych i skrócenie czasu na prawidłową reakcję).

Karta informacyjna – jak ją wypełnić?

Karta informacyjna, którą umieszczamy w kopercie życia, powinna być także prawidłowo wypełniona. Najlepiej przeznaczyć na to więcej czasu i możliwie dużo uwagi, żeby uniknąć niepotrzebnych błędów czy przeoczeń. Pamiętajmy o uzupełnieniu:

  • rubryki „grupa krwi” (gdy jej nie pamiętamy lub nie mamy pewności, należy wpisać: XXX)
  • rubryki „jestem uczulony(a) na…” (gdy nie ma uczuleń, należy wpisać: NIE STWIERDZONO),
  • rubryki „ile razy dziennie”, tutaj należy wpisać przyjmowane leki odpowiednio (1 RANO) – (1 WIECZOREM) – (2x) – (3x) – (co 6 godz.).

Akcja rozpowszechniania koper życia wśród seniorów i chorych zyskała poparcie lekarzy, dlatego też nie będziemy mieć problemu, żeby poprosić swojego internistę o potwierdzenie danych medycznych swoim podpisem i pieczątką.

Ponadto, oprócz umieszczenia tych podstawowych informacji, warto do koperty włożyć także ksero dowodu osobistego, by ułatwić służbom medycznym naszą identyfikację. Można również dodać kartę informacyjną z pobytu w szpitalu lub inne istotne dokumenty dotyczące naszego zdrowia, takie jak potwierdzone przebyte choroby czy wyniki ostatnich badań.

Pamiętajmy przy tym, że wszystkie informacje przeznaczone są wyłącznie dla ratowniczych służb medycznych w przypadku zaistnienia krytycznej sytuacji, w celu ratowania zdrowia i życia. Dlatego, pod żadnym względem nie udostępniamy samych kopert oraz innych informacji, nieupoważnionym osobom postronnym.

Jak wypełnić kartę informacyjną – film instruktażowy

Poniżej znajdziesz film z instrukcją jak wypełnić kartę informacyjną do koperty życia:

Koperta życia – wzór

Tak natomiast wygląda przykładowo wypełniona karta informacyjna w Kopercie Życia:

koperta zycia wzor

Aktualne dane na temat kopert życia

Jak podaje na swojej stronie organizacja Caritas, pierwsze koperty dotarły do 20 tysięcy seniorów. Byli to beneficjenci programów „Na codzienne zakupy” i #PomocDlaSeniora, które były udostępniane w grudniu 2020 roku wraz ze świątecznymi paczkami. Kolejne 20 tysięcy kopert z Caritasu trafiły do potrzebujących w maju 2021 roku i były one przekazywane przez wolontariuszy.

Akcja trwa nadal i pracownicy różnych organizacji przypominają, że umieszczenie koperty życia w miejscu dostępnym umożliwia służbom medycznym podjęcie odpowiednich działań, często ratujących życie. Warto też na bieżąco aktualizować swoje dane, ponieważ stan zdrowia może nam się zmieniać, mogły być u nas zdiagnozowane nowe choroby i przypisane nowe leki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *