Wybór zawodu nie jest najłatwiejszą sprawą, ale dobrze podjęta decyzja będzie procentować przez wiele następnych lat. Jaki wybór mają młodzi i trochę starsi obywatele Bielska Podlaskiego?
Krótka charakterystyka miasta
Siedzibą powiatu bielskiego w województwie podlaskim jest nasze tytułowe miasto – Bielsk Podlaski. Położone jest nad rzeką Białą i oddalone od Białegostoku o około 50 kilometrów. Z czego jest znane?
Miejscowość uważa się za duży ośrodek przemysłu budowlanego, ponadto dobrze prosperują tu zakłady metalowe, włókiennicze, produkujące napoje gazowane i zakłady przetwórstwa rybnego. Całkiem dobrze radzi sobie też oświata, o czym więcej możemy przeczytać w dalszej części artykułu.
Technikum Bielsk Podlaski
Pierwszą opcją, którą mogą wybrać absolwenci szkoły podstawowej, jest wybór jednego z proponowanych przez miejscowe technika profili. Często po zakończeniu 4-letniego okresu nauki młodzi ludzie są wystarczająco przygotowani do podjęcia pracy bądź stażu w obranym zawodzie.
Technikum nr 1 oferuje możliwość zdobycia wykształcenia w następujących kierunkach:
- technik mechanik,
- technik pojazdów samochodowych,
- technik robót wykończeniowych w budownictwie – specjalność aranżacja wnętrz,
- technik budownictwa – specjalność budownictwo energooszczędne.
W szkole prowadzona jest także branżowa szkoła I stopnia (dawniej zasadnicza szkoła zawodowa) o profilach:
- mechanik pojazdów samochodowych,
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
- klasa wielozadaniowa.
Zobacz również: Bezrobocie w podlaskim – analiza i prognozy
Można tu skorzystać także z kilku kursów zawodowych skupiających się głównie na doskonaleniu umiejętności w dziedzinie napraw samochodowych i budownictwa.
Natomiast Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej ma w ofercie kierunki:
- Technik hotelarstwa,
- Technik rolnik,
- Technik żywienia i usług gastronomicznych,
- Technik informatyk,
- Technik logistyk.
- Technik ekonomista,
- Oddział Przygotowania Wojskowego,
Ponadto w budynku funkcjonuje szkoła dla dorosłych z profilami technik informatyk i technik rachunkowości.
W Zespole Szkół nr 2 można natomiast zdobyć wykształcenie w kierunku technika budownictwa i technika krajobrazu.

- Jaki zawód możesz zdobyć w Bielsku Podlaskim?
- Studia w Białymstoku: uczelnie i kierunki studiów do wyboru
Policealne Studium Ikonograficzne
W Bielsku Podlaskim istnieje jedyne w Polsce Policealne Studium Ikonograficzne. Zostało ono założone w 1991 roku i kształci młodych ludzi w zawodzie technika plastyka ikonografa. Po ukończeniu edukacji uczniowie Studium Policealnego zajmują się pisaniem ikon. Każdego roku z jej murów wychodzi kilkoro absolwentów, których dzieła służą wiernym w całej Polsce. Wykonane przez nich freski zdobią też miejscowe cerkwie.
Jeśli zaś chodzi o inne szkoły policealne, to również mamy w Bielsku Podlaskim pewien wybór. Uczniowie mogą uzyskać np. tytuł technika budownictwa i technika informatyka (w Zespole Szkół nr 2) oraz technika rolnika (w Zespole Szkół nr 4).
Warto przy tej okazji wspomnieć o Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia działającej na terenie miasta, która pozwala wyłapać i doszlifować miejscowe talenty. Cykle nauki obejmują okres cztero lub sześcioletni i umożliwiają opanowanie gry m.in. na fortepianie, skrzypcach, gitarze czy perkusji.
Przeczytaj też: Studia w Białymstoku – jakie kierunki masz do wyboru?
Które zawody w Bielsku Podlaskim są przyszłościowe?
Według najnowszych danych Bielsk Podlaski liczy około 25 tysięcy mieszkańców, więc jest to miejscowość stosunkowo niewielka. Mimo wszystko, zapewnia młodym ludziom możliwość zdobycia zawodu, po którym z łatwością znajdą pracę w regionie. Nieprzypadkowe są tu zatem kierunki kształcenia takie jak mechanik czy technik budowlaniec. Również technik rolnik nie będzie miał problemu z wykorzystaniem swoich umiejętności, ponieważ sporą część powierzchni gminy wykorzystuje się właśnie do uprawy zbóż i innych roślin.
Niestety, młodzi, którzy chcieliby zdobyć wyższe wykształcenie, muszą szukać możliwości w innych, większych miastach, co często wiąże się z przeprowadzką lub czasochłonnymi dojazdami. Jednak zostając na miejscu i decydując się na uzyskanie tytułu technika, nie są wcale skazani na porażkę w szukaniu dobrze płatnego stanowiska. Bezrobocie w Bielsku Podlaskim jest niższe niż w reszcie województwa czy kraju, a przeciętne wynagrodzenie brutto nieco wyższe niż średnia w Polsce. Dane te tchną optymizmem, że miasto wciąż będzie dobrze się rozwijać i zapewni pracę oraz godne warunki dla wszystkich, którzy postanowią tu kształcić i osiedlić na stałe.