Prawdziwie męski zawód, drwal, kojarzony jest z ciężką pracą. Czy zarobki są współmierne do włożonego wysiłku? Ile zarabia drwal? Jakie predyspozycje musi mieć drwal? Poszukajmy odpowiedzi!
Jak zostać drwalem?
Stylizowanie na drwala jest dość modne, ale nie ma wiele wspólnego z zawodem. Żeby się go podjąć, trzeba mieć przede wszystkim konkretne predyspozycje fizyczne. Zaliczają się do nich:
- dobra kondycja,
- silne mięśnie,
- sprawny układ ruchu, krążenia i nerwowy,
- brak problemów z oddychaniem i brak alergii na znajdujące się w lesie pyłki drzew czy kurz.
Oczywiście obecnie drzew nie ścina się wyłącznie siekierą czy ręczną piłą, choć narzędzia te nadal są używane. Częściej jednak w ruch idą specjalistyczne sprzęty, bardzo ułatwiające pracę.
Poza tym drwale muszą mieć cechy psychiczne pozwalające im na pracę na wysokościach oraz być odporni na stres. Zachowanie zimnej krwi i opanowanie przydaje się zwłaszcza w nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą zagrozić życiu pracownika. Przeciwwskazaniem natomiast na pewno będą fobie związane z wysokością i wysoka wrażliwość na warunki atmosferyczne. Trzeba przecież pamiętać, że swoje zadania należy wykonywać nawet w najgorsze mrozy.
Niedoświadczeni drwale muszą uważać jeszcze na jedno – choć zawód ten wymaga zwinności i odwagi, nie należy jej mylić z brawurą i pominięciem zasad bhp. Drwal musi być człowiekiem odpowiedzialnym i kierować się wysokimi zasadami moralnymi.
Na to stanowisko kandydaci muszą przygotować się także pod względem merytorycznym, co oznacza, że powinni poznać metodologię pozyskiwania drewna, zasady panujące podczas ścinki i przetwarzania drewna.
Zobacz również: Bezrobocie w podlaskim – analiza i prognozy
Co należy do obowiązków drwala?
Praca drwala skupia się na wycince drzew i przygotowaniem ich do transportu. Posługując się piłą, siekierą, sekatorem, korowarką czy rębakiem musi wykonać swoje obowiązki. Zalicza się do nich:
- wycinka drzew i usuwanie (okrzesywanie) ich z gałęzi,
- usuwanie kory,
- cięcie drewna na mniejsze kawałki,
- oznaczanie, pomiar i układanie drzew,
- dbanie o leśne drogi, usuwanie wywrotów i złomów,
- pielęgnacja drzew, w tym podkrzesywanie,
- przygotowywanie szlaków zrywkowych,
- porządkowanie zrębów,
- konserwacja sprzętu wykorzystywanego w pracy.
Jak widać, przyda się nie tylko krzepa i umiejętność posługiwania się narzędziami, ale też zamiłowanie do porządku i przyrody. Drwal większość swojego dnia spędza w lesie, który też powinien darzyć odpowiednim szacunkiem.
Ile zarabia drwal?
Zacznijmy od tego, że zawód drwala jest potrzebny zwłaszcza tam, gdzie pozyskiwane drewno jest cennym surowcem do użytku krajowego i na eksport. Z tego względu wciąż poszukuje się kandydatów w Polsce, Finlandii, Szwecji, Rosji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Szukać zatrudnienia można nie tylko bezpośrednio przy wycince czy transporcie, ale też w zakładach przetwórstwa drewna, nadleśnictwach i prywatnych tartakach.
Niestety, mimo tak wymagającej pracy, zarobki delikatnie mówiąc, nie powalają na kolana. Są one też zależne od takich czynników jak staż pracy, wykształcenie, wielkość zatrudniającej nas firmy i sytuacja gospodarcza województwa. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 4040 złotych brutto. Biorąc pod lupę bardziej szczegółowe dane, co drugi drwal liczyć może na wypłatę wysokości od 3410 do 4830 złotych, a jedna czwarta otrzymuje wyższą pensję.
W zależności od regionu, w jakim mieszkamy i naszych indywidualnych potrzeb, może się to okazać godziwym lub zupełnie niewystarczającym wynagrodzeniem.
Czy warto zostać drwalem?
Drwali w Polsce wciąż brakuje, więc wolne stanowiska czekają na odważnych, niebojących się ciężkiej pracy mężczyzn. Nie trzeba przy tym kończyć żadnej szkoły zawodowej, wystarczy kurs specjalistyczny w kierunku pilarza. Najczęściej organizowane są one przez prywatne firmy, które oferują później pracę w zawodzie.
Kursy takie kończą się egzaminem. Jeśli zdamy go z pozytywnym wynikiem, właściwie od razu mamy uprawnienia wystarczające do podjęcia się pracy. A jak wygląda cena szkolenia? Trudno ją jednoznacznie określić, ponieważ zależy od tego, czy uczniowie potrzebują zakwaterowania oraz jak bardzo rozbudowany jest program nauki. Możemy znaleźć kursy kosztujące od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.