Wiadomości Hajnówka

Miasto i region okiem mieszkańców

atrakcje turystyczne hajnowka
Atrakcje turystyczne

Hajnówka i okolice – jakie atrakcje dla fanów agroturystyki?

Hajnówka i jej okolice to prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej przyrody. Położona tuż u wrót Puszczy Białowieskiej stanowi wyjątkową atrakcję dla fanów agroturystyki i oferuje – zarówno małym, jak i dużym – niezapomniane wrażenia. Co warto zobaczyć, będąc w Hajnówce? Odpowiedź w artykule. 

Puszcza Białowieska

Hajnówka – ze względu na swoje położenie niedaleko Białowieży – otrzymała miano „bramy do Puszczy Białowieskiej”, czyli kompleksu leśnego o powierzchni ok. 1250 km2. Na jego terenie znajduje się Białowieski Park Narodowy, którego znakiem rozpoznawczym są oczywiście żubry. Turyści mogą podziwiać te piękne zwierzęta w Rezerwacie Pokazowym. Tu, oprócz żubrów, żyją także wilki, dziki, rysie, jelenie, łosie i sarny. Inne ciekawe miejsca na terenie puszczy to Muzeum Przyrodniczo-Leśne i Obszar Ochrony Ścisłej. Warto jednak pamiętać, że zwiedzać je można jedynie pod opieką uprawnionego przewodnika. Na najmłodszych z kolei czeka: 

  • Chatka Baby Jagi – drewniany domek z licznymi ciasteczkowo-piernikowymi ozdobami; 
  • Park Wodny – basen ze zjeżdżalnią, gejzerami i sztuczną rzeką; 
  • Leśna Kolejka – kolorowa lokomotywa i wagoniki, które wożą turystów po różnych zakątkach puszczy.
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska

Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN

Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego to najstarsze muzeum w parkach narodowych w Polsce. Równocześnie – najstarsze, czynne muzeum w województwie podlaskim. Składa się z wystaw:

  • stałej – na której prezentowane są najbardziej charakterystyczne dla puszczy zbiorowiska leśne (np. grąd, ols, czy łęg), procesy ekologiczne (np. fazy rozkładu drewna) i zjawiska przyrodnicze (np. niezwykłe gatunki grzybów); w części kulturowej ekspozycji można zobaczyć także sposoby historycznego użytkowania puszczy na przestrzeni wieków, w tym sianokosy, bartnictwo, przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny oraz wąskotorowe kolejki leśne;
  • czasowej – aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Na terenie muzeum znajduje się również wieża widokowa oraz kiosk z pamiątkami. Kompleks jdostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych i niewidomych. Poza tym, wystawy są wyposażone w komputery z ekranami dotykowymi, które zapewniają szybki i łatwy dostęp do dodatkowych informacji, ponad te, które przekazuje oprowadzający po ekspozycji przewodnik.

Przeczytaj też: Niedziele handlowe w 2023 roku | Jaki zawód możesz zdobyć w Bielsku Podlaskim?

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce powstało w 2003 r. z inicjatywy Stanisława Mierzwińskiego, który chciał pokazać, jak wyglądała praca wiejskiego kowala. Zostało bowiem założone na bazie rodzinnej kuźni pana Stanisława, który przez miejscowych jest nazywany „ostatnim z rodziny kowali hajnowskich”. Jego zbiory liczą ogółem 586 sztuk różnego rodzaju eksponatów. W muzeum można podziwiać m.in. narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, maszyny rolnicze, modele pieców, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych, żużle po piecowiskach z okresu prehistorycznego oraz maszyny i urządzenia rolnicze. 

Na zapleczu muzeum mieści się nadal działająca kuźnia, w której pan Stanisław urządza pokazy kucia. Chętni mogą spróbować swoich sił w kuciu młotkiem rozgrzanego do czerwoności żelaza. Po wcześniejszym uzgodnieniu organizowane są nawet pokazy kowalstwa.

Cerkwie 

cerkwie hajnowka
Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce; źródło: YouTube

Zobacz również: Bezrobocie w podlaskim – analiza i prognozy

Na uwagę zasługują również okoliczne cerkwie. Mowa tutaj między innymi o:

  • Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce – cerkiew zbudowano w latach 1974-1992. Jest to jedna z największych świątyni prawosławnych w kraju – dwupoziomowa, pomieści aż 5 tys. wiernych. Sobór Świętej Trójcy to bardzo ciekawy przykład współczesnej architektury w Polsce. Dach cerkwi tworzą przenikające się nieregularnie betonowe łupiny, z kolei wnętrze budynku zachwyca niezwykłymi i wielobarwnymi ozdobami malarskimi, czyli tzw. polichromią. 
  • Cerkwi Świętych Braci Machabeuszy w Lipinach – świątynia znajduje się około 3 km na wschód od Hajnówki. Zbudowano ją w 1846 r. w pobliżu otoczonego kultem źródełka, znajdującego się w Puszczy Białowieskiej. Jest ono przez wiernych Kościoła Prawosławnego uważane za cudowne, przez co cerkiew jest celem wielu pielgrzymek. Świątynia jest w całości drewniana, jedynie dach został wykonany z blachy.
  • Cerkwi Wszystkich Świętych w Hajnówce – świątynię wzniesiono w 1953 r. na cmentarzu prawosławnym w Hajnówce, staraniem ówczesnego proboszcza miejscowej parafii. Swój obecny kształt zawdzięcza rozbudowie, która miała miejsce w latach 1995-1998. Cerkiew Wszystkich Świętych również jest drewniana i ma blaszany dach. Ściany cerkwi są koloru białego, a zwieńcza je niebieska kopuła.
  • Cerkwi Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach – świątynia powstała w 1872 r. na miejscu starej, zbudowanej jeszcze w XVIII wieku. Cerkiew wyróżnia się wykonanym z drewna dębowego ikonostasem i bogatym wyposażeniem ikon. W związku z wezwaniem świątyni, szczególnie uroczyście obchodzi się w niej święto Zaśnięcia Bogurodzicy, które obrosło lokalnymi zwyczajami, takimi jak np. poświęcenie plonów i zbóż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *