Hajnówka leży na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Oddalona jedynie 22 km od Białowieży nazywana jest “bramą puszczy” i stanowi prawdziwą perełkę dla turystów spragnionych kontaktów z naturą. Co koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Hajnówce? Jakie atrakcje czekają na miłośników dzikiej przyrody? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Puszcza Białowieska – atrakcje
Puszcza Białowieska, do której droga wiedzie przez Hajnówkę, to unikalny w Europie kompleks leśny, ponieważ stanowi ostatni las nizinny na tym kontynencie. Zajmuje ona około 1250 km2, z czego 580 km2 leży po stronie polskiej, a reszta po stronie białoruskiej. Tym, co ją wyróżnia, jest ogromne bogactwo fauny i flory. Na terenie puszczy żyje bowiem pełny zespół ssaków kopytnych – w tym żubry i łosie – oraz wiele ssaków drapieżnych, np. wilki i rysie. Drzewa z kolei osiągają imponujące rozmiary. Niektóre świerki mierzą nawet do 55 m. Puszczę można zwiedzać wyłącznie na wyznaczonych obszarach i tylko pod opieką licencjonowanego przewodnika.
Zobacz również: Bezrobocie w podlaskim – analiza i prognozy
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy zajmuje centralną część Puszczy Białowieskiej. Jego powierzchnia wynosi 10 517,27 ha, co stanowi 1/6 polskiej części puszczy. Pod ochroną ścisłą znajduje się 6059,27 ha parku, pod ochroną czynną 4104,63 ha, a ochrona krajobrazowa prowadzona jest na obszarze 353,37 ha. Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej – ostatni na niżu Europy las naturalny o charakterze pierwotnym. Charakteryzuje się dużą różnorodnością oraz bogatą fauną i florą. Obszar parku podzielony jest na dwa obręby ochronne: Obręb Ochronny Rezerwat i Obręb Ochronny Ośrodek Hodowli Żubrów. Białowieski Park Narodowy jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.

Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego
Będąc w Hajnówce, nie sposób ominąć Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to bowiem najstarsze muzeum w parkach narodowych w Polsce i równocześnie najstarsze, czynne muzeum w województwie podlaskim, które pozwoli uzupełnić wiedzę na temat okolicznej przyrody. Można podziwiać w nim najbardziej charakterystyczne dla puszczy zbiorowiska leśne, np. grąd, ols, czy łęg, różne procesy ekologiczne, np. fazy rozkładu drewna i inne ciekawe zjawiska przyrodnicze, np. niezwykłe gatunki grzybów. W kulturowej części ekspozycji można zobaczyć także sposoby historycznego użytkowania puszczy i odkryć, jak zmieniały się na przestrzeni wieków. Chodzi tu między innymi o sianokosy, bartnictwo, przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny oraz wąskotorowe kolejki leśne.
Rezerwat Pokazowy Żubrów
Rezerwat Pokazowy Żubrów to punkt obowiązkowy dla miłośników dzikiej przyrody. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, zgrupowane są wszystkie gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej oraz duże drapieżniki. Można zobaczyć w nim żubry, łosie, jelenie, sarny oraz dziki. W rezerwacie żyją również wilki i rysie oraz grupa koników typu tarpana i żubronie, czyli krzyżówki żubra z bydłem domowym. Wizyta w rezerwacie stanowi nie lada atrakcję zarówno dla dużych, jak i małych turystów. Na jego terenie znajduje się bowiem bardzo duży, drewniany plac zabaw, na którym dzieci mogą bawić się wśród pięknych okoliczności przyrody.

Żebra Żubra
Odwiedzając rezerwat, warto zahaczyć o ścieżkę edukacyjną – Żebra Żubra. Ścieżka przechodzi bowiem przez znaczną część rezerwatu i liczy 4 km długości. Wokół niej rozciąga się czysty, nieskażony przez człowieka las. Nie jest zbyt wymagająca, dzięki czemu podczas spaceru można w spokoju napawać się pięknem otaczającej przyrody. Ścieżka jest idealna dla rodzin, także z małymi dziećmi.
Kolejka Leśna
Chcąc odkryć bogactwo podlaskiej fauny i flory, konieczne jest odbycie “podróży” Leśną Kolejką wąskotorową. Dawniej wykorzystywana do wywozu drewna z puszczy, dziś stanowi jedną z najciekawszych atrakcji regionu i jest oryginalną formą poznawania okolicznej przyrody. Podróżując kolejką – przy odrobinie szczęścia – można bowiem dostrzec np. żubra, jelenia czy sarnę. Pojedynczy przejazd trwa około 4 godziny, a kolejka kursuje od maja do września.
Przeczytaj też: 10 ciekawostek o żubrach | Hajnówka – atrakcje w okolicach miasta
Miejsce Mocy
Miejsce Mocy to kolejny punkt obowiązkowy dla spragnionych kontaktu z naturą. Jest wyjątkowe zarówno przez wzgląd na swoją niezwykłą atmosferę, jak i otoczenie. Miejsce Mocy znajduje się przy trasie Hajnówka-Białowieża. Znajduje się w nim kamienny krąg otoczony drzewami o nietypowych kształtach oraz specyficzne wgłębienie stale wypełnione. Na uwagę zasługuje również historia Miejsca Mocy. Dawniej stanowiło ono ośrodek kultu pierwszych Słowian, którzy oddawali cześć zwierzętom, roślinom, a nawet głazom, ziemi i zjawiskom atmosferycznym. Mówi się, że to miejsce o bardzo dużym nagromadzeniu ładunków dodatnich, które korzystnie wpływają na organizm. Radiesteci nazywają ten obszar miejscem o szczególnie wysokim i pozytywnym promieniowaniu.
Hajnówka na mapie: