Wiadomości Hajnówka

Miasto i region okiem mieszkańców

atrakcje w hajnowce i okolicach
Atrakcje turystyczne

Hajnówka, czyli podlaska perełka dla kochających przyrodę

Hajnówka leży na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Oddalona jedynie 22 km od Białowieży nazywana jest “bramą puszczy” i stanowi prawdziwą perełkę dla turystów spragnionych kontaktów z naturą. Co koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Hajnówce? Jakie atrakcje czekają na miłośników dzikiej przyrody? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

hajnowka z lotu ptaka
Hajnówka z lotu ptaka; źródło: YouTube

Puszcza Białowieska – atrakcje

Puszcza Białowieska, do której droga wiedzie przez Hajnówkę, to unikalny w Europie kompleks leśny, ponieważ stanowi ostatni las nizinny na tym kontynencie. Zajmuje ona około 1250 km2, z czego 580 km2 leży po stronie polskiej, a reszta po stronie białoruskiej. Tym, co ją wyróżnia, jest ogromne bogactwo fauny i flory. Na terenie puszczy żyje bowiem pełny zespół ssaków kopytnych – w tym żubry i łosie – oraz wiele ssaków drapieżnych, np. wilki i rysie. Drzewa z kolei osiągają imponujące rozmiary. Niektóre świerki mierzą nawet do 55 m. Puszczę można zwiedzać wyłącznie na wyznaczonych obszarach i tylko pod opieką licencjonowanego przewodnika. 

Zobacz również: Bezrobocie w podlaskim – analiza i prognozy

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy zajmuje centralną część Puszczy Białowieskiej. Jego powierzchnia wynosi 10 517,27 ha, co stanowi 1/6 polskiej części puszczy. Pod ochroną ścisłą znajduje się 6059,27 ha parku, pod ochroną czynną 4104,63 ha, a ochrona krajobrazowa prowadzona jest na obszarze 353,37 ha. Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej – ostatni na niżu Europy las naturalny o charakterze pierwotnym. Charakteryzuje się dużą różnorodnością oraz bogatą fauną i florą. Obszar parku podzielony jest na dwa obręby ochronne: Obręb Ochronny Rezerwat i Obręb Ochronny Ośrodek Hodowli Żubrów. Białowieski Park Narodowy jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.

wejscie do parku bialowieskiego
Wejście do Białowieskiego Parku Narodowego

Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego

Będąc w Hajnówce, nie sposób ominąć Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to bowiem najstarsze muzeum w parkach narodowych w Polsce i równocześnie najstarsze, czynne muzeum w województwie podlaskim, które pozwoli uzupełnić wiedzę na temat okolicznej przyrody. Można podziwiać w nim najbardziej charakterystyczne dla puszczy zbiorowiska leśne, np. grąd, ols, czy łęg, różne procesy ekologiczne, np. fazy rozkładu drewna i inne ciekawe zjawiska przyrodnicze, np. niezwykłe gatunki grzybów. W kulturowej części ekspozycji można zobaczyć także sposoby historycznego użytkowania puszczy i odkryć, jak zmieniały się na przestrzeni wieków. Chodzi tu między innymi o sianokosy, bartnictwo, przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny oraz wąskotorowe kolejki leśne.

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Rezerwat Pokazowy Żubrów to punkt obowiązkowy dla miłośników dzikiej przyrody. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, zgrupowane są wszystkie gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej oraz duże drapieżniki. Można zobaczyć w nim żubry, łosie, jelenie, sarny oraz dziki. W rezerwacie żyją również wilki i rysie oraz grupa koników typu tarpana i żubronie, czyli krzyżówki żubra z bydłem domowym. Wizyta w rezerwacie stanowi nie lada atrakcję zarówno dla dużych, jak i małych turystów. Na jego terenie znajduje się bowiem bardzo duży, drewniany plac zabaw, na którym dzieci mogą bawić się wśród pięknych okoliczności przyrody.

żubr
Żubr na terenie rezerwatu

Żebra Żubra

Odwiedzając rezerwat, warto zahaczyć o ścieżkę edukacyjną – Żebra Żubra. Ścieżka przechodzi bowiem przez znaczną część rezerwatu i liczy 4 km długości. Wokół niej rozciąga się czysty, nieskażony przez człowieka las. Nie jest zbyt wymagająca, dzięki czemu podczas spaceru można w spokoju napawać się pięknem otaczającej przyrody. Ścieżka jest idealna dla rodzin, także z małymi dziećmi. 

Kolejka Leśna

Chcąc odkryć bogactwo podlaskiej fauny i flory, konieczne jest odbycie “podróży” Leśną Kolejką wąskotorową. Dawniej wykorzystywana do wywozu drewna z puszczy, dziś stanowi jedną z najciekawszych atrakcji regionu i jest oryginalną formą poznawania okolicznej przyrody. Podróżując kolejką – przy odrobinie szczęścia – można bowiem dostrzec np. żubra, jelenia czy sarnę. Pojedynczy przejazd trwa około 4 godziny, a kolejka kursuje od maja do września. 

Przeczytaj też: 10 ciekawostek o żubrach | Hajnówka – atrakcje w okolicach miasta

Miejsce Mocy

Miejsce Mocy to kolejny punkt obowiązkowy dla spragnionych kontaktu z naturą. Jest wyjątkowe zarówno przez wzgląd na swoją niezwykłą atmosferę, jak i otoczenie. Miejsce Mocy znajduje się przy trasie Hajnówka-Białowieża. Znajduje się w nim kamienny krąg otoczony drzewami o nietypowych kształtach oraz specyficzne wgłębienie stale wypełnione. Na uwagę zasługuje również historia Miejsca Mocy. Dawniej stanowiło ono ośrodek kultu pierwszych Słowian, którzy oddawali cześć zwierzętom, roślinom, a nawet głazom, ziemi i zjawiskom atmosferycznym. Mówi się, że to miejsce o bardzo dużym nagromadzeniu ładunków dodatnich, które korzystnie wpływają na organizm. Radiesteci nazywają ten obszar miejscem o szczególnie wysokim i pozytywnym promieniowaniu.

Hajnówka na mapie:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *