Wiadomości Hajnówka

Miasto i region okiem mieszkańców

hajnowka chatka baby jagi
Atrakcje turystyczne

Hajnówka – Chata Baby Jagi i inne ciekawe miejsca warte uwagi

Hajnówka jest nazywana “bramą do Puszczy Białowieskiej”. Bliskie sąsiedztwo Białowieży czyni ją bardzo atrakcyjnym punktem na mapie naszego kraju, a samo miasto – wraz z okolicznymi miejscowościami – zapewnia turystom wiele wrażeń. Chatka Baba Jagi, Park Miniatur, Rezerwat Pokazowy Żubrów – przeczytaj artykuł i dowiedz się, co koniecznie musisz zobaczyć.

Chatka Baby Jagi

hajnowka chatka baby jagi
Chatka Baby Jagi; źródło: YouTube

Chatka Baby Jagi znajduje się na skraju Puszczy Białowieskiej w Orzeszkowie koło Hajnówki. To magiczne miejsce i wspaniała atrakcja dla całej rodziny. Baśniowa chatka wygląda niczym ta z piernika z opowieści o Jasiu i Małgosi. Jej zwiedzanie odbywa się z doświadczonym przewodnikiem-animatorem, który zabiera uczestników w niezwykłą podróż po tajemniczych zakamarkach chatki, snując przy tym bajkowe opowieści. W ramach zwiedzania można ugotować zupę w wielkim saganie, wziąć udział w pokazie czarów, a nawet zobaczyć podziemne Lochy Jasia. Na najodważniejszych czeka Waga Prawdy, która sprawdza, kto nadaje się do pieca, z kolei wszyscy odwiedzający – na pamiątkę – dostają magiczne kamienie. Chatkę Baby Jagi można zwiedzać od maja do września. 

Więcej informacji o atrakcjach, dane kontaktowe oraz terminy wizyt znajdziesz na stronie internetowej Chatki: https://chatkababyjagi.pl/

Zobacz również: Bezrobocie w podlaskim – analiza i prognozy

Park Miniatur Zabytków Podlasia

park miniatur hajnowka
Park Miniatur; źródło: YouTube

Park Miniatur znajduje się w Hajnówce. Powstał z myślą o ukazaniu piękna i różnorodności zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W parku można zobaczyć charakterystyczną dla regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, a nawet rekonstrukcje nieistniejących już budowli, w tym:

  • Meczet w Kruszynianach,
  • rekonstrukcję Pałacu Carskiego w Białowieży,
  • Cerkiew prawosławną w Puchłach,
  • Białowieżę Towarową (dworzec kolejowy),
  • Ratusz w Bielsku Podlaskim. 

Każda z makiet jest opatrzona tabliczką informacyjną z krótką historią zabytku oraz mapką lokalizacyjną oryginalnej budowli na terenie Podlasia. Makiety z miniaturami rozmieszczono na obszarze około 0,7 ha. Ekspozycje ulokowano pomiędzy wygodnymi alejkami, wokół zieleni traw i roślin ozdobnych oraz oczka wodnego. Oprócz miniatur, w parku można obejrzeć także wystawę rysunku architektury podlaskiej.

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Rezerwat Pokazowy Żubrów to świetna okazja, aby na własne zobaczyć dziką faunę i florę Puszczy Białowieskiej. Rezerwat znajduje się tuż przy szosie między Hajnówką a Białowieżą i rozciąga na 27 ha, na których w warunkach zbliżonych do naturalnych, zgrupowane są wszystkie gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej oraz duże drapieżniki. Prezentowana jest w nim zarówno grupa żubrów złożona z dorosłego samca, kilku żubrzyc oraz ich potomstwa, jak i (w osobnych zagrodach) łosie, jelenie, sarny oraz dziki. W rezerwacie żyją również wilki i rysie oraz grupa koników typu tarpana i żubronie, czyli krzyżówki żubra z bydłem domowym. Poza tym, w budynku na terenie rezerwatu znajduje się interaktywna sala edukacyjna oraz wystawy czasowe, których zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne.

Leśna Kolejka

Leśna Kolejka wąskotorowa to wspaniała rozrywka zarówno dla małych, jak i dużych turystów. Dawniej wykorzystywana do wywozu drewna z puszczy, dziś stanowi jedną z najciekawszych atrakcji regionu i jest oryginalną formą poznawania okolicznej fauny i flory. 

Podróżując kolejką – przy odrobinie szczęścia – można bowiem dostrzec np. żubra, jelenia czy sarnę. Jest to więc świetny sposób na odkrywanie niepowtarzalnych uroków Puszczy Białowieskiej. Kolejka kursuje od maja do końca września, a sam przejazd trwa około 4 godziny z postojem, w czasie którego można np. urządzić piknik.

hajnowka z lotu ptaka
Hajnówka; źródło: YouTube

Miejsce mocy

Miejsce Mocy, choć z pozoru wygląda bardzo banalnie i niczym specjalnym się nie wyróżnia, jest wyjątkowe przez wzgląd na swoją niezwykłą atmosferę i historię. Dawniej stanowiło bowiem ośrodek kultu pierwszych Słowian. Byli oni wyznawcami animizmu, a więc oddawali cześć zwierzętom, roślinom, a nawet głazom, ziemi czy zjawiskom atmosferycznym, przez co dzisiaj mówi się, że obszar ten jest miejscem o szczególnie wysokim i pozytywnym promieniowaniu, które korzystnie wpływa na organizm. Wspomniane Miejsce Mocy znajduje się przy trasie Hajnówka-Białowieża. Zobaczyć w nim można kamienny krąg wśród drzew o nietypowych kształtach. W pobliżu znajduje się także specyficzne wgłębienie wypełnione wodą i wieża widokowa. 

Przeczytaj też: Co zobaczyć w okolicach Hajnówki?

Park Wodny w Hajnówce

Gdy pogoda nie sprzyja pieszym wycieczkom i poznawaniu okolicznej przyrody, warto wybrać się do Parku Wodnego w Hajnówce. Jest to wodny kompleks rekreacyjno-sportowy, w którym znajduje się 6 torów basenu sportowego, 2 tory basenu rekreacyjnego do nauki pływania, masaże ławeczkowe, gejzer podwodny, przeciwprąd, sztuczna rzeka, kula wytwarzająca fale, urządzenia do masażu karku, masaże ścienne oraz wanna jacuzzi. Dodatkową atrakcję stanowią dwie zjeżdżalnie: mała wewnętrzna i duża zewnętrzna o długości 132 m. Poza tym, w parku znajdują się dwie sauny: sucha i parowa. Widać więc, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – dzieci będą miały gdzie spożytkować energię, a dorośli zrelaksować się i wyciszyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *