Wiadomości Hajnówka

Miasto i region okiem mieszkańców

ciekawostki o zubrach
Atrakcje turystyczne

Ciekawostki o żubrach – nie tylko dla dzieci!

Żubry to jedne z najbardziej majestatycznych zwierząt, jakie zna ludzkość. Te, które możemy podziwiać w chronionych zagrodach, nadal budzą podziw i szacunek. Co warto o nich wiedzieć? Oto 10 ciekawostek o żubrach, które zainteresują i młodszych i starszych.

Żubr to kawał zwierza

Patrząc na żubra, widzimy przede wszystkim jego olbrzymie rozmiary. Najbardziej imponujące są samce, które mogą osiągać wagę nawet 700 kilogramów. W historii odnotowano jednak znacznie większe osobniki, ważące prawie tonę!

Średnia wysokość dorosłego zwierzęcia wynosi ponad 170 centymetrów w kłębie (a te rekordowe duże nawet 188 centymetrów), co w połączeniu z wagą sprawia, że człowiek nie miałby w starciu z dzikimi osobnikiem żadnych szans. Samice żubrów są nieco mniejsze, a ich maksymalna waga sięga 640 kilogramów, natomiast ich wzrost mierzony w kłębie dochodzi do 150 centymetrów. 

Dieta

Jak to przewrotnie bywa w naturze, największe zwierzęta wcale nie są drapieżnikami. Tak samo jest w przypadku żubra. Na jego dietę składa się trawa i rośliny zielne, natomiast zimą i jesienią głównym ich pożywieniem staje się kora drzew, żołędzie i pędy niektórych krzewów.

Dorosłe osobniki potrafią codziennie zjeść od 40 do 60 kilogramów pożywienia, dlatego na jego szukaniu i żerowaniu mija większa część ich życia. 

Źródło: https://tiny.pl/ww592 / Freepik.com

Zobacz również: Bezrobocie w podlaskim – analiza i prognozy

Brutalne zaloty

Wyjątkowe widowiskowe, ale też nieco brutalne są rywalizacje samców odbywające się w okresie rozrodczym. Nie powinny na nie patrzeć szczególnie wrażliwe osoby, ponieważ część pojedynków może skończyć się śmiercią! Pokazy siły można obserwować w okresie od sierpnia do października, ponieważ wtedy właśnie u samic występuje ruja. 

Potomstwo

Podobnie jak u ludzi, ciąże żubrów trwają dokładnie 9 miesięcy. Kończą się najczęściej przyjściem na świat jednego cielaka, którego waga urodzeniowa waha się od 16 do 35 kilogramów. Przez rok malec jest karmiony przez matkę mlekiem. Później jest ona gotowa do ponownej ciąży (która zwykle następuje co dwa lata). Dojrzałość płciową żubry osiągają w wieku 2 lat w przypadku samców oraz 3 lat w przypadku samic.

Obszar występowania żubrów

Dawniej żubry żyły na terenach otwartych. Z powodu ocieplenia klimatu, ekspansji ludzi i urbanizacji terenu, zwierzęta musiały przenieść się do lasu. Dzisiaj żubry objęte są ścisłą ochroną gatunkową wszędzie, gdzie występują. Być może właśnie dzięki tym działaniom nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem, ale wciąż podejmuje się wysiłki, by zwiększyć jego populacje. Większość z około 2200 osobników żyjących w Polsce możemy spotkać na terenie Puszczy Białowieskiej

Skąd wzięły się żubry?

 Szacuje się, że gatunek żubra europejskiego istnieje od 120 tysięcy lat. Według naukowców to właśnie wtedy pierwotny żubr skrzyżował się z turem. Potomstwo wydane na świat przez te dwa gatunki najprawdopodobniej zapoczątkowało rozrost populacji żubra, którego znamy dzisiaj. 

Historia ochrony żubra

Jak już wspomniano o tym wyżej, obszar, na których występowały żubry, były intensywnie eksploatowane przez człowieka, co niekorzystnie odbiło się na liczebności zwierząt. Na przykład w Anglii żubry ze swoich naturalnych terenów zostały przez człowieka doszczętnie zgładzone już w XIII wieku. W Polsce ich ochrona zaczęła obowiązywać od XVI wieku, a w Rosji od XIX wieku. 

W 1920 roku został zabity ostatni wolno żyjący żubr nizinny. To właśnie dzięki ochronie gatunkowej i hodowli tych zwierząt w miejscach do tego przeznaczonych, zwierzęta te nadal żyją wśród nas. 

Ciekawa krzyżówka

Ludzie mają skłonność do eksperymentowania, czego skutki nie ominęły żubra. W 1847 roku Leopold Walicki wyhodował pierwszego żubronia, czyli krzyżówkę krowy z bykiem żubra. Nazwę zwierzęciu nadano jednak dopiero w 1969 roku, kiedy czasopismo „Przekrój” zorganizowało na nią konkurs.

Rezerwat Pokazowy Żubrów – Białowieża

Wszystkim tym, którym powyższe fakty nie wystarczają, polecamy wycieczkę do Rezerwatu Pokazowego, zlokalizowanego na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Oprócz tych majestatycznych zwierząt spotkać tutaj możemy także sarny, muflony, daniele, jelenie i lisy. To świetna okazja do przyjrzenia się żubrom i ich leśnym przyjaciołom przebywającym w otoczeniu przyrody. Zachwycone będą dzieci oraz dorośli, których przy odrobinie szczęścia od tych olbrzymów będzie dzielić jedynie ogrodzenie. 

Szczegóły dotyczące terminów zwiedzania, godziny karmienia żubrów, cennik i wiele innych cennych informacji można znaleźć na stronie internetowej Zagrody: Klik.

ciekawostki o żubrach
Młody żubr – zdjęcie z galerii Białowieskiego Parku Narodowego

Najstarszy wizerunek zwierzęcia

Na koniec wracamy do prehistorii. Najstarszy wizerunek żubra odkryto w jaskini Altamira na terenie północnej Hiszpanii. Badający malowidła archeolodzy oceniają ich wiek na 15 tysięcy, a niektóre na 35 tysięcy lat. Można więc śmiało powiedzieć, że żubry towarzyszyły człowiekowi od zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *